Auto zastępcze po kolizji na czas naprawy z polisy OC

Od wielu lat właściciele samochodów bojują z towarzystwami ubezpieczeniowymi o refundację kosztów najmu auta zastępczego na czas reperacji uszkodzonego auta. Do niedawna ubezpieczalnie oddawały takie koszty wyłącznie jednostkom, jakie używały samochodów do prowadzenia przedsiębiorstwa. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
Niedawno niemało się jednakże zmieniło, gdyż kierowcy aut zyskali w sporach z firmami ubezpieczeniowymi mocny argument w postaci uchwały Sądu Najwyższego, który zakwestionował poprzednią praktykę. Jeżeli zatem ktoś naruszy wasz samochód, nie wahajcie się skorzystać z tego przywileju, tym bardziej że zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i KNFwiecznie miały w tej myśli po stronie pokrzywdzonych.
Teraz, jak ich stanowisko uznał SN, który w uchwale przyznał poszkodowanym prawo do zwrotu opłat najmu samochodu zastępczego bez względu na to, do jakich zamiarów go użytkują, ubezpieczyciele mogą zaledwie wykłócać się o kwotę.
Warto mieć świadomość, że w tym razie nie musicie uprzednio informować ubezpieczyciela czy też prosić go o zgodę na skorzystanie z usług wypożyczalni aut. Jeżeli wszak nie chcecie sami „szarpać się” z TU, możecie zostawić to w gestii autowypożyczalni – niektóre z nich są wyspecjalizowane w tego rodzaju rzeczach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
TU przez sporo lat upierały się, iż refundacja kosztów auta zastępczego z umowy odpowiedzialności cywilnej sprawcy należy się tylko osobom, które używały auta do prowadzenia firmy. W teorii ci, którzy nie byli właścicielami jakiejś działaności, mogli ubiegać się o zwrot wydatków na samochód zastępczy w wypadku, jeśli mieli trudności z dostępem do komunikacji publicznej czy też wykazali, że samochód jest im konieczny do przewożenia chorych albo niepełnosprawnych.  
Z interpretacją przepisów ambarasy miały także sądy. Finalnie rozwiązała to uchwała SN z 17 listopada 2011 r., która mówi, że refundację wydatków poniesionych na pożyczenie pojazdu zastępczego należy się ponadto jednostkom, które używają swojego auta w celach osobistych, i nie ma znaczenia, czy posiadają odpowiedni dostęp do łączności miejskiej. Jednakże tu także są wyjątki – towarzystwa ubezpieczeniowe z reguły nie chcą zapłacić za pojazd zastępczy, kiedy poszkodowany ma drugi samochód.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Pojazd zastępczy należy się na czas naprawy, czyli od momentu zaistnienia zdarzenia bądź od chwili wstawienia pojazdu do naprawy (jeżeli można było nim wcześniej podróżować) aż do chwili jego odbioru. Inaczej wygląda to w wypadku szkody całkowitej. Ubezpieczalnie deklarują, iż pokrzywdzony może używać auta zastępczego na ich koszt do momentu wypłaty świadczenia.
Jednak werdykt SN z dnia 22 listopada 2013 r. opiniuje, że refundacja kosztów wynajęcia przynależy nawet do dnia zakupu innego auta. Nie możesz niemniej jednak przeciągać ów okresu w nieskończoność – jeśli TU wykaże waszą opieszałość w załatwianiu formalności albo warsztatowi usługa zajmie znacznie więcej czasu, niż następuje to z technologii naprawy, gotówki za to nie uzyskacie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Kiedy będziecie poszukiwać auta zastępczego, zwróćcie atencję na 2 kwestie. W pierwszej kolejności: pojazd nie powinien być lepszej klasy niż wasz rozwalony samochód – kiedy podróżowaliście między innymi kompaktem, możecie wypożyczyć co jedynie auto kompaktowe albo mniejsze.
Po drugie: stawki, za jakie wypożyczycie pojazd, nie mogą przewyższać średnich stawek w branży lokalnej.  Najlepiej jest dobrać tą autowypożyczalnię, jaka ma już doświadczenie z wynajmowaniem aut zastępczych, ustalaniem każdych formalności i rozliczaniem się wprost z ubezpieczalniami.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Wynajem pojazdu na kilka lub kilkanaście dni to poważne obciążenie pieniężne. Nie każdego stać na tak znaczne wydatki, zwłaszcza, że niełatwo zaplanować, w jakim czasie towarzystwo odda zapłatę i czy cała sprawa nie skończy się przed sądem. W takich kontekstach poniektóre autowypożyczalnie oferują swoją pomoc i same zajmują się ściąganiem zapłat od zakładów ubezpieczeń, a wówczas klient nie płaci za samochód ani złotówki.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Kiedy wasze auto po szkodzie nie nadaje się do dalszego podróżowania, koszty holowania do warsztatu bądź innego wskazanego przez was miejsca pozostaną pokryte z umowy odpowiedzialności cywilnej winowajcy. Nie ma żadnych wątpliwości pod względem odpowiedzialności TU winowajcy, jednakże sporne rzeczy pojawiają się w razie kosztów takiej usługi.  
Zgodnie z prawem pokrzywdzony jest zobligowany do redukowania opłat. Firmy ubezpieczeniowe, powołując się na te zapisy, od czasu do czasu negują wartość kwitów za usługę holowania, jeśli ceny przekraczają regularną  cenę na lokalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, że firma ubezpieczeniowa zgodzi się na przewiezienie samochodu na inny skraj kraju, gdy tam nie przebywacie, a posiadacie np. zaufanego mechanika. By ustrzec się konfliktów z firmą likwidującą szkodę, lepiej rozmówcie się z ubezpieczycielem (sprawcy lub waszym), zanim zlecicie przetransportowanie rozbitego pojazdu przypadkowej firmie holowniczej.
W ten sposób unikniecie sporów o stawkę – to istotne, jako że poniektóre pomoce drogowe mogą być dużo kosztowniejsze aniżeli konkurencja. Możliwe też, iż towarzystwo współdziała z firmą oferującą usługi holownicze, dzięki czemu holowanie odbędzie się bezgotówkowo.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Umowa OC winowajcy pokrywa nie tylko cenę transportowania i pożyczenia pojazdu zastępczego, lecz dodatkowo wszelakie dalsze koszty poniesione ze względu na brak pojazdu, na przykład wartość przewozu taksówką z domu do zakładu naprawczego, z miejsca stłuczki do domu itp., jak i wydatki na protekcję samochodu przed dalszym psuciem, czy takie jak wypożyczenie miejsca parkingowego i kupno pokrowca chroniącego uszkodzone auto przed zmianami atmosferycznymi.
Takiego rodzaju specjalne koszty zakład ubezpieczeń zazwyczaj zwraca, wszak jedynie pod warunkiem, że na wszystko macie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
SN przystał, iż poszkodowanym przysługuje refundacja wydatków najmu pojazdu. Nie musicie udowadniać, że używacie go każdego dnia i macie trudności z dojazdem łącznością miejską do pracy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes